Pro a proti

Globalizace snížila chudobu i nerovnosti, říká ekonom. Vede k neudržitelné spotřebě a hromadění bohatství, oponuje politolog

Pro a proti

Globalizace snížila chudobu i nerovnosti, říká ekonom. Vede k neudržitelné spotřebě a hromadění bohatství, oponuje politolog
Globus, mapa

Plus

Už od pandemie koronaviru se zdá, že lidstvo naráží na limity provázaného světa. Nastává nebo už nastal konec globalizace? „Pád začal finanční globální krizí už v roce 2008. Pokud si někdo v devadesátkách představoval, že takto budeme žít navždy, tak se mýlil,“ míní politolog Pavel Barša z Filozofické fakulty Karlovy univerzity. „Nejlepší časy globalizace po roce 1989 už určitě máme za sebou,“ souhlasí ekonom a předseda Národní rozpočtové rady Mojmír Hampl. 
Karolína Koubová

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Pro a proti Karolíny Koubové.

  • Ve studiu vítám Pavla Baršu, politolog a filozof a z ústavu politologie Filozofické fakulty Univerzity Karlovy. Dobrý den. Dobrý den. A také Mojmíra Hampla, ekonom a předsedu Národní rozpočtové rady, bývalého viceguvernéra ČNB. Dobrý den. Vítejte. Dobrý den. Tak jak to vidíte, pánové, pane Hample, nastává nebo už nastal podle vás konec globalizace?

  • No tak vy to vidíte samozřejmě mediálně, to znamená, potřebujete strašně strašně ostré jednoduché titulky. Ale to není tak, že globalizace nastává tak, že zmáčkneme tlačítko a končí tak, že zmáčkneme jiné tlačítko. To jsou samozřejmě dlouhodobé letité procesy, takže se právě k těm jemnějším. Ne, já s tím určitě dostaneme i dobře Úřadu pro adopci. Tak když když na chvilku příjmu.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají