Zvídavec Evy Sinkovičové

Kdo vymyslel morseovku a jak se ji nejrychleji naučit?

Zvídavec Evy Sinkovičové

Kdo vymyslel morseovku a jak se ji nejrychleji naučit?
V "vyťukávání" morseovky se v minulosti používal přístroj zvaný telegraf

Rádio Junior

K čemu se využívá Morseova abeceda a jak vypadá? Dokážete rozluštit tenhle signál •••–––•••? Další díly podcastu najdete na webu Rádia Junior a v mobilní aplikaci Rádia Junior.
Eva Sinkovičová

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Zvídavé Simkovičové.

  • Ahoj, holky a kluci. Další zvědavý díl je tu, tak se na to pojďme podívat. Morseova abeceda nebo také morseovka je sestava kódů, která vykládá písmena, latinky, čísla a některé další znaky v podobě teček a čárek vymysleli americký malíř a vynálezce jsem jo Fin libry, smolař. Narodil se 27. dubna roku 1791, a proto je 27. duben dodnes dnem Morseovy abecedy. Mor se zapsal do historie dálkového přenosu zpráv. Jeho kódovaná abeceda byla v roce 1906 přijata jako mezinárodní nouzový signál. Pomáhala přinášet vojenské i běžné správy anebo právě nouzové signály. K přenosu morseovky je možné použít zvukový signál, elektrický signál nebo optický signál třeba signalizace vlajkami, záznam na papír, světelné záblesky atd. rychlost komunikace se pohybuje od 60 do 250 znaků za minutu. Jedním z nejslavnějších signálů v Morseově abecedě je tísňový signál SOS. Ten se skládá ze tří teček, tří čárek a opět tří teček. Pro výuku morseovky se někdy používají pomocná slova, jejichž počáteční písmeno a délka slabik pomáhá k zapamatování kódu určitého písmene k písmenu a je pomůcka akát b je blýskavice atd. pokud je ale třeba na určité vyšší rychlost příjmu, která se používá třeba v armádě nebo mezi radioamatéry, tak je tato metoda nevhodná. Strašně zpomaluje. Je třeba si automaticky pamatovat, jaké kódy mají den a písmena. Celkem vhodnou pomůckou je barevná tabulka znaků. Pořadí znaků si osoba, která se učí, lépe zapamatuje a později se nezatěžuje opakováním pomocných slov. Nejrychlejší přenos morseovkou se připisuje Harrymu trenérovi, který v roce 1942 zvládl během jedné minuty přenést 35 slov. Je tak mistrem světa v této disciplíně a zapsal se do Guinnessovy knihy rekordů. Dnes už se morseovka příliš nevyužívá, občas při nějakých vojenských účelech nebo třeba ve skautu. Nevymizela, ale úplně. Pro signalizaci nouzových situací v armádě, u námořníků a amatérských radiotelegrafistů se používá dodnes. Pokud si budete chtít koncem dubna den morseovky připomenout, naučte se svoje jméno třeba v Morseově abecedě nebo můžete potrénovat signál SOS. Moji milí zvědavci, pokud chcete o Morseově abecedě někomu vyprávět, ale nestihli jste si všechno zapamatovat? Tak nevadí, už teď si to na webu Rádia Junior můžete poslechnout znovu, kolikrát chcete. A pokud vás napadá nějaká zajímavost, o které moc lidí neví, tak my určitě napište a třeba se objeví v nějakém dalším dílu. Zvědavce tak ahoj.

Více z pořadu