Den otevřených dveří v pražském rozhlase

18.10.2016

Den otevřených dveřích v pražském komplexu budov Českého rozhlasu na Vinohradech se letos konal tak trochu netradičně až třetí říjnovou sobotu (15.10.2016) ale o to více překvapil a byl plný emotivních zážitků, které by se daly přirovnat k 90 statečných v rámci oslav 90. výročí Českého rozhlasu v roce 2013.

Doprovodný program byl neskutečně bohatý. Samotný Den otevřených dveřích začal vstupem z Římské ulice. Já jsem se byl součástí skupiny, která vyrazila na prohlídku v 9:20 hodin.

V atriu Českého rozhlasu jsme se dozvěděli opět několik novinek a hlavně zajímavostí ze zákulisí rozhlasu. Mimo jiné jsem se dozvěděl, že na občasné návrhy o sloučení ČRo a ČT je mezi rozhlasáky nahlíženo nelibě.

Ve druhém patře Studiového domu se mimo Atria nachází vysílací pracoviště stanice Dvojky, které se vrátila na 2R2 kde bylo v minulosti. Obdobně jako v minulých letech jsem nahlédnul do záložní režie. Pracoviště 2R2 prošlo v létě rozsáhlou technickou rekonstrukcí. Ve druhém patře má své studio i Rádio Junior, které nejvíce zajímalo děti.

Na rozdíl od minulých dnů otevřených dveří jsme se nepřesunuli do třetího patra, kde se nachází vysílací pracoviště Radiožurnálu. Za vysílacím pracovištěm Dvojky se s námi průvodce rozloučil a exkurze nejen pro mě ale pro všechny návštěvníky pokračovala samostatně přes spojku mezi Studiovým domem a historickou budovou na Vihohradské, kde byl bohatý doprovodný program. Ani jsem neočekával, že to bude tak moc zajímavé.

Pokusím se popsat alespoň několik postřehů z těchto doprovodných akcí. Ve druhém patře historické budovy se nacházela prezentace zahraničního vysílání Českého rozhlasu Radia Praha (mimochodem zahraniční vysílání je financováno z rozpočtu Ministerstva zahraniční). Radio Praha připravilo malou soutěž pro návštěvníky. Úkolem bylo poznat v jakém jazyce je audio ukázka. Jednalo se o jazyk ve kterém se kdysi dávno i vysílalo. Jelikož rozhlas čas od času tento jazyk vysílá z archivního pásku jako kuriozitu, tak jsem to poznal, že to byla svahilština.

Hned vedle se prezentovala Nová media Českého rozhlasu. Tam jsem měl možnost vyplnit jednoduchý dotazník ohledně používání nových medií, ať v mobilních zařízení nebo na počítači. Jelikož jsem měl dost času, tak jsem se i z účastnil podrobnější studie jak by měly nové média vypadat a popsat co se mi na webu Českého rozhlasu nelíbí případně bych změnil. Nejednalo se jen strohé popisování jak má vypadat web rozhlasu. Cíleně jsem měl najít určité stránky a přitom jsem byl dotazován kde bych je hledal a proč. Případně co by pro mě při hledání dané stránky důležité a intuitivní.

Cílem tohoto výzkumu je vylepšit webové stránky Českého rozhlasu, které ve svém jádru jsou již 20 let staré a již technicky nevyhovují. Český rozhlas chce spustit zbrusu nový web, tak aby byl progresivní pro další media jako jsou tablety a mobily. Oba dva tázající byly báječní a příjemně jsem si popovídal a dozvěděl jsem se několik typů jak lépe používat rozhlasový web.

O patro níže se prezentoval nadační fondu Českého rozhlasu rez. Světluška a stanice Plus. Kde jsem se tak dlouho nezdržel, ale prohodil jsem jen pár slov s Michaelem Rozsypalem. Mimochodem moc milý a příjemný člověk . 

Z prvního patra historické budovy na Vinohradské vede mramorové schodiště do vstupní haly. V přízemí se nacházejí dvě největší rozhlasová studia S1 a S2. Již se stalo tradicí, že S1 obsadila svým doprovodným programem stanice Dvojka a Vltava se prezentovala ve Studiu 2.

Ve vstupní hale byl umístěn fotograf, kde mimochodem vznikla fotografie mé maličkosti před mikrofonem. 

V rámci Dne otevřených dveří byla otevřena Galerie Vinohradská 12 a Rozhlasové muzeum. Ve kterém přibylo za poslední rok a půl několik zajímavých exponátů za všechny mohu jmenovat hl. nejstarší studiové magnetické záznamové zařízení Blattnerfon. 

Před historickou budovou Českého rozhlasu bylo zaparkováno nejnovější mobilní studio Radiožurnálu tzv. R-Streame. Ze kterého se například vysílalo z Olympijského parku na Lipně. R-Streame je tak krásný nejen z venku ale i ze vnitř jak jsem se mohl osobně přesvědčit mají tam pohodlná křesla na sezení (mimochodem, tam vznikla další fotka mé maličkosti díky ochotné paní produkční). Aniž by se to nezdálo samotný vnitřek je vcelku prostorný a působí velmi uklidňujícím způsobem až jsem ztratil ostych.

Na rohu ulic Vinohradská a Balbínova se nachází prosklené studio Radia Wave, které jsem samozřejmě nemohl vynechat. Atmosféra ve studiu byla příjemná a člověk se dozvěděl spoustu maličkostí z přípravy i samostatného vysílání. Například reativně malého prostoru se pohodlně vejde kapela pro živé vysílání. 

Na závěr v Balbínově ulici bylo podium, kde se pozdním odpoledni a podvečer konal koncert. Ale co bylo pro mě zajímavější byla otevřená garáž kde jsem mohl nahlédnout do dvou přenosových vozů a dozvěděl jsem se jak se technicky zajišťuje plánovaný a případně i neplánovaný přenos z terénu.  

V Balbínově ulici Zelená vlna představila svou motohlídku a také historický Liaz z Rallye Paříž - Dakar, do které bylo možnost nahlédnou dovnitř, ale to nebylo nic pro mě.

Závěrem musím konstatovat, že letošní Den otevřených dveří byl velmi výjimečný a z mého pohledu nasadil velmi vysokou laťku pro příští Dny otevřených dveří. Mimochodem měl by se opět konat prý příští rok na jaře , tak se nechám překvapit.