Pražské povstání a rozhlas

"Je právě sechs hodin." Touto slavnou větou hlasatele pražského rozhlasu Zdenka Mančala, začalo něco, na co český národ čekal dlouhých 6 let. Samotné revoluční vysílání započalo 12:33 hodin. Stalé víc než po sedmi desítkách let je stále významné období rozhlasu.

Pokusím se nabídnout několik dokumentů, předmětů a míst které odkazují na revoluční vysílání rozhlasu ať ze samotného května 1945, tak i z dob nedávných odkazující na květnové vysílání.  

Pamětní deska na budově Českého rozhlasu na Vinohradské třídě připomíná zahájení revolučního vysílání pražského rozhlasu. Další deskou která připomíná revoluční rozhlas je deska umístěna u Husova sboru, který se stal i útočištěm revolučního rozhlasu. Za zmínku stojí i památník Strašnického vysílače a vysílače Liblice u Českého Brodu.

Existuje několik publikací, které připomínají Pražské povstání a hlavně úlohu rozhlasu v něm. Jak připomíná obálka časopisu Náš rozhlas z května 1945, tak Československý rozhlas 1. výročí pražského povstání věnoval velkou pozornost.  

budova rozhlasu
budova rozhlasu
vysílač Liblice
vysílač Liblice
Husův sbor
Husův sbor
publikace o pražském povstání
publikace o pražském povstání
vysílač Strašnice
vysílač Strašnice
časopis z května 1946
časopis z května 1946