Názory a argumenty

Petr Hartman: Černochová chce změnu v čele Vojenského zpravodajství

Názory a argumenty

Petr Hartman: Černochová chce změnu v čele Vojenského zpravodajství
Kandidát na ředitele Vojenského zpravodajství Petr Bartovský

Plus

Vojenské zpravodajství odvádí dobrou práci, nechal se slyšet na začátku loňského roku premiér Petr Fiala. Jeho slova tehdy doplnila ministryně obrany Jana Černochová výrokem, že slýchá chválu i v zahraničí.
Petr Hartman

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Vojenské zpravodajství odvádí dobrou práci, nechal se slyšet na začátku loňského roku premiér Petr Fiala. Jeho slova tehdy doplnila ministryně obrany Jana Černochová výrokem, že slýchává chválu i v zahraničí. Vyslovené komplimenty se museli dobře poslouchat řediteli této zpravodajské služby Janu Berounovi. Navenek se zdálo, že jeho pozice v čele Vojenského zpravodajství je pevná. Potvrdit to mohla i nedávná návštěva v sídle CIA. Tam Jan Beroun zavítal spolu s premiérem a dalšími šéfy tuzemských tajných služeb, byť mu na podzim vyprší funkční období, očekávalo se, že by jako ředitel mohl pokračovat dalších pět let. Po projednání v příslušném sněmovním výboru a se souhlasem vlády by ho musela jmenovat ministryně obrany tato učinit nehodlá. Naopak ve sněmovním výboru představila Berounová nástupce Petra Bartovského. Potvrdila tím spekulace o tom, že její vztah se současným ředitelem Vojenského zpravodajství byl odměřený. Ministryně obrany mu nedůvěřovala a v zákulisí už několik měsíců vše směřovalo k jeho výměně. Nemožnost další vzájemné spolupráce de facto překryla dosavadní podíl Jana Berouna na zkvalitnění činnosti Vojenského zpravodajství. Přebíral ho totiž v době, kdy byla jeho pověst poškozena. Zasloužila se o to aféra kolem Jany Nagyové, dnes už Nečasové. Ta jako ředitelka premiérova kabinetu a jeho milenka úkolovala tuto tajnou službu, aby sbírala informace o její sokyni v lásce, tedy Nečasově manželce Radce. Aktéři tohoto skandálu byli nakonec pravomocně potrestáni soudem. Zmiňovaná událost mohla znejistět spřátelené zpravodajské služby a snížit jejich důvěru ve vojenské zpravodajství. To si svoje pošramocené renomé postupně napravilo. Jeho fungování v napjaté mezinárodní situaci je oceňováno i v zahraničí. Ostatně Jana Černochová to sama veřejně připustila. Výměna jeho ředitelé bývá poměrně citlivou záležitostí i v dobách mnohem klidnějších. Výběr berou Nova. Nástupce je pravomocí ministryně obrany, ta za něj nese hlavní odpovědnost. Černochová ukázala na současného šéfa kontrarozvědky Vojenského zpravodajství. Jedná se tudíž o člověka zevnitř této organizace, který má s tímto prostředím dlouholeté zkušenosti. Proto by měl na dosavadní práci zpravodajské služby plynule navázat. V době války na Ukrajině a konfliktu v Gaze je to v zájmu zajištění bezpečnosti ČR. Netýká se to pouze výběru nového ředitele, ale také dalšího působení Jana Berouna. O lidi opouštějící takto strategicky důležité posty by se měl postarat stát. Jinak mohou svých znalostí získaných dlouholetým působením ve zpravodajských službách využít způsobem, který nemusí být vždy v souladu s českými bezpečnostními zájmy. Jana Černochová si je toho vědoma. I když nebyla ochotná jmenovat na dalších pět let Jana Berouna šéfem Vojenského zpravodajství, je připravena mu nabídnout další službu pro ČR.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají