Názory a argumenty

Libor Dvořák: Strategická dvojakost Číny

Názory a argumenty

Libor Dvořák: Strategická dvojakost Číny
Ministr zahraničí USA Antony Blinken

Plus

Americký ministr zahraničí Antony Blinken je na návštěvě Číny. Se svým čínským protějškem a dalšími představiteli bude jednat o napětí na Blízkém východě, agresi Ruska na Ukrajině, situaci v Jihočínském moři i dalších tématech. Podle agentury Reuters Blinken zejména vyzve Peking, aby omezil podporu, kterou poskytuje ruskému vojenskému průmyslu.
Libor Dvořák

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Spojené státy se před Čínou už dlouho netají obavami z jejich iniciativy, které by mohly dále přímo podpořit ruskou válku na Ukrajině, ale i z jakýchkoli kroků podnikaných čínskými firmami ve prospěch obnovy a modernizace ruského vojensko-průmyslového komplexu. Na druhé straně čínské banky docela nedávno začali odmítat platby za dodávky zboží do Ruska, což podle agentury Bloomberg vedlo ke snížení čínského vývozu o 16 %. Přesto loni Rusku čínská obchodní výměna stoupla na rekordních 240 miliard USD. Důvod tohoto čínského tance mezi vejci je jasný. Čína nechce zpřetrhat spojenecká pouta s Ruskem, ale zároveň si nehodlá uzavřít přístup na americké finanční trhy. Expert berlínského Carnegie centra pro studium Ruska Eurasie. Ten Umarov je toho názoru, že je to prostě strategická dvojakost Číně historicky vlastní odjakživa a doslova říká Čína má mnoho priorit, proti nimž jít nemůže a ani nechce. Vztahy s Moskvou jsou pro Peking mimořádně důležité, protože Rusko je dnes jediná mocnost ochotná Čínu podpořit v jejich proti západních a protiamerických snahách. Rusko je pro Čínu víc než významné v ekonomickém, politickém, strategickém i geografickém ohledů. Proto Peking svou zahraniční politiku v tomto směru mění. I to rozhodně nehodlá hned. O tomto konstatování však pan Umarov jedním dechem dodává, že stejně důležité jsou i vztahy se západní Evropou a Spojenými státy. Číňané si uvědomují, že pro Evropu musí mít v záloze nějaké ty chlácholivé fráze, jež by naznačovaly, že Peking chápe znepokojení západních států a nemává nad nimi rukou, protože je pro něj důležitější slepě respektovat hlavně své vlastní zájmy. A odsud ona strategická dvojakost, jíž jsme svědky. Míníte mu Umarov. Popsaný fenomén můžeme pojmenovat všelijak super velmocenská prozíravost, přirozený postup jednoho z nejvlivnějších států světa, či naopak výraz orientální úskočnosti. Ať to ale pojmenujeme, jak chceme, bude to fungovat pořád stejně. O to zajímavější bude sledovat, s jakými konkrétními výsledky bude Antony Blinken jen ze své třídenní návštěvy říše středu odjíždět. Čína je pro euroamerický svět oříškem, přinejmenším potenciálně ještě tvrdším než samotné Rusko.

Ostatní také poslouchají